Film Scouts and Newsweek at Sundance 1999

Sundance 1999: Films Out of Competition

Premiere Screenings:

"Cookie's Fortune" directed by Robert Altman
"Go" directed by Doug Liman
"Hideous Kinky" directed by Gillis MacKinnon
"Jaw Breaker" directed by Darren Stein
"Lock, Stock, and Two Smoking Barrels" directed by Guy Ritchie
"The Loss of Sexual Innocence" directed by Mike Figgis
"Mr. Death: The Rise and Fall of Fred A. Leuchter, JR" directed by Errol Morris
"The Passion of Ayn Rand" directed by Chris Menaul
"Santitos" directed by Alejandro Springall
"SLC Punk!" directed by James Merendino
"Splendor" directed by Gregg Araki
"Sugar Town" directed by Allison Anders and Kurt Voss
"Thick As Thieves" directed by Scott Sanders
"The 24 Hour Woman" directed by Nancy Savoca
"Two Hands" directed by Gregor Jordan
"A Walk on the Moon" directed by Tony Goldwyn
"The War Zone" directed by Tim Roth

American Spectrum:

"Afraid of Everything" directed by David Barker
"Chillicothe" directed by Todd Edwards
"The Corndog Man" directed by Andrew Shea
"Drylongso (Ordinary)" directed by Cauleen Smith
"Edge of Seventeen" directed by David Moreton
"Fools Gold" directed by Jeffrey Janger
"Genghis Blues" directed by Roko Belic
"The Invisibles" directed by Noah Stern
"La Cuidad (The City)" directed by David Riker
"Langmuir's World" directed by Roger R. Summerhayes
"Life Tastes Good" directed by Philip Kan Gotanda
"The Outfitters" directed by Reverge Anselmo
"Possums" directed by J. Max Burnett
"Radiation" directed by Suki Stetson Hawley and Michael Galinsky
"Return With Honor" directed by Freida Lee Mock and Terry Sanders
"Side Streets" directed by Tony Gerber
"Twin Falls Idaho" directed by Michael Polish
"Valerie Flake" directed by John Putch

World Cinema:

"The Adopted Son (Beshkempir)" directed by Ahtab Abdykalykov
"After Life" directed by Kore-Eda Hirokasu
"Bajo California: El Limite Del Tiempo (Under California: The Limits of Time)" directed by Carlos Bolado
"Barrio" directed by Fernando LeŻn de Aranoa
"Beefcake" directed by Thom Fitzgerald
"Black Cat, White Cat" directed by Emir Kusturica
"Dance of Dust" directed by Abofazl Jalili
"Forever Fever" directed by Glen Goei
"Friendly Fire" directed by Beto Brant
"Get Real" directed by Simon Shore
"Heart of Light" directed by Jacob Grenlykke
"I Stand Alone (Seul Contre Tous)" directed by Gaspar Noe
"Life is to Whistle (La Vida es Silbar)" directed by Fernando Perez
"Life on Earth (La Vie Sur Terre)" directed by Abderrahmane Sissako
"Little Thieves, Big Thieves" directed by Alejandro Saderman
"Louise (Take 2)" directed by Siegfried
"The Lovers of the Article Circle" directed by Julio Medem
"Megacities" directed by Michael Glawogger
"P.Tinto's Miracle (El Milagro de P. Tinto)" directed by Javier Fesser
"Praise" directed by John Curran
"Run Lola Run" directed by Tom Tykwer
"Silvia Prieto" directed by Martin Rejtman
"Southpaw" directed by Liam McGrath
"The Terrorist" directed by Santosh Sivan
"Train of Life (Train de Vie)" directed by Radu Milhaileanu
"2 Seconds (2 Secondes)" directed by Manon Briand
"Under a Spell (Un Embrujo)" directed by Carlos Carrera
"When Love Comes" directed by Garth Maxwell
"The Wounds" directed by Srdjan Dragojevic

Native Vision:

"Allan Houser-Haozous" directed by Phil Lucas
"Big Bear" directed by Gil Cardinal
"City of Dreams" directed by Jorge Manzano
"The Gift" directed by Gary Farmer
"Hidden Medicine" directed by Robby Romero
"The Honour of All" directed by Phil Lucas
"Silence" directed by Jack Darcus
"Singing our Stories" directed by Annie Frazier Henry
"Storyteller" directed by Richard Dargan
"Things We Do" directed by Chris Eyre
"Today is a Good Day: Remembering Chief Dan George" directed by Loretta Todd
"Way of the Glades" directed by John McCuen

Park City at Midnight:

"The Blair Witch Project" directed by Eduardo Sanchez and Daniel Myrick
"Get Bruce" directed by Andrew J. Kuehn
"Kill the Man" directed by Tom Booker and Jon Kean
"Los Enchiladas!" directed by Mitch Hedberg
"Mighty Peking Man" directed by Ho Meng-Hua
"Samurai Fiction" directed by Hiroyuki Nakano

Frontier Section:

"Brakhage" directed by Jim Shedden
"dresden" directed by Ben Speth
"Speedy Boys" directed by James Herbert
"Trans" directed by Julian Goldberger
"Yusho-Renaissance" directed by Hiroyuki Oki

Films In Competition

Short Films

Back to Sundance 1999 Room

Look for Search Tips

Copyright 1994-2008 Film Scouts LLC
Created, produced, and published by Film Scouts LLC
Film Scouts® is a registered trademark of Film Scouts LLC
All rights reserved.

Suggestions? Comments? Fill out our Feedback Form.